Калият е минерал, който помага на клетките да работят по правилния начин. Той спомага за производството на електричество, което им позволява да извършват своята работа. Нервите и мускулите - включително сърцето - може да не функционират както трябва, ако организмът не получава достатъчно от този елемент.
Какво количество е необходимо?
Хората на възраст 14 и повече години трябва да приемат около 4700 милиграма калий дневно. Кърмещите майки се нуждаят от повече: 5 100 милиграма.
За деца:
• От 0 до 12 месеца: 700 милиграма
• О1 до 3 години: 3000 милиграма
• От 4 до 8 години: 3800 милиграма
• От 9 до 13 години: 4500 милиграма
Помага при остеопороза
С напредването на възрастта костите стават по-крехки. Типичният начин на хранене също не помага. Голямото количество месо и млечни продукти може да доведе до образуване на твърде много киселини в организма, а това може да отслаби костите по-бързо. Храните, богати на калий - най-вече плодовете и зеленчуците - могат да забавят процеса.
Помага за предотвратяване на камъни в бъбреците
Това са твърди малки топчета, образувани от минералите в урината. Те могат да предизвикат сериозна болка, ако се заклещят при опит за уриниране. По-голямото количество киселини в организма - често благодарение на богатия на месо хранителен режим - повишава вероятността от появата им. Калият помага на организма да се освободи от киселините, което задържа минералите там, където им е мястото (в костите), и предотвратява появата на болезнени камъни.
Подпомага работата на мускулите
За добрата работа на мускулите е необходимо точното количество калий в клетките и натрий извън тях. Твърде малкото или твърде голямото количество от двата елемента може да отслаби мускулите или да ги накара да се свиват, когато човек не иска.
Помага за предотвратяване на високо кръвно налягане
Високото кръвно налягане се получава, когато кръвта се притиска прекалено силно към стените на вените и артериите. То може да доведе до инсулт, сърдечни заболявания и сърдечна недостатъчност. Често го наричат „тихият убиец“, защото рядко има симптоми. Натрият в солта го влошава, но калият може да помогне за изхвърлянето на натрия и за намаляване на напрежението в стените на кръвоносните съдове.
Помага за предотвратяване на инсулти
Инсулт се получава, когато притокът на кръв към част от мозъка е ограничен или прекъснат, често поради спукване или запушване на кръвоносен съд. Високото кръвно налягане може да играе роля в този случай. Това означава, че вероятността човек да го получи е по-малка, ако го контролира и приема необходимото количество калий. Признаците за инсулт включват неясен говор, слабост на ръцете или отпуснатост на едната страна на лицето. При поява на който да е от тях, незабавно трябва да се потърси медицинска помощ.
Източник: Банани
Един среден банан съдържа 422 милиграма калий. Може да закусите с него. Можете дори да изпечете бананов хляб. Само не накисвайте и не варете бананите - така те губят калий.
Източник: Картофи
В един средно голям картоф, изпечен с кожата, има цели 926 милиграма калий. Разбира се, ако го залеете с масло и сметана, може да си причините повече здравословни проблеми, отколкото този калий може да реши. Затова се наслаждавайте на печените картофи, но ограничете до минимум екстрите.
Източник: Сушени сини сливи
Половин чаша сушени сини сливи съдържа 637 милиграма калий, а също и много фибри. (Ако предпочитате да пиете сок от сушени сини сливи, в 170 мл от него има почти същото количество.) Сливите се съчетават чудесно с ядки и сирена, може да бъдат запечени в сладкиши - само не прекалявайте със захарта и мазнините.
Източник: Портокали
Един средно голям портокал трябва да ви достави около 237 милиграма калий, а 170 мл сок - около 372 милиграма. Тези плодове са здравословни и пълни с витамини и минерали, но в тях има и захар, така че не се увличайте.
Източник: Домати
В един средно голям домат има около 292 милиграма калий. В чаша доматено пюре има 1065 милиграма, а в една чаша доматена паста - 2650 милиграма - повече от половината необходима дневна доза.
Източник: Боб „Лима“
Той е пълен с фибри, с ниско съдържание на захар и мазнини, а във всяка половин чаша има 436 милиграма калий. Може да го накиснете за една нощ, за да ги направите по-лесно смилаем. Ако не разполагате с толкова време, замразените или консервираните варианти също са подходящи.
Източник: Слънчогледови семки
Търсите нещо хрупкаво, за да си набавите калий? В 28 грама слънчогледови семки има 241 милиграма калий. Те са пълни и с други витамини и хранителни вещества.
Добавки
По-добре е да си набавяте калий от храната, но може да се нуждаете от добавки, ако имате някои заболявания или приемате лекарства, които затрудняват задържането на калий. Но бъдете внимателни - прекаляването с него може да причини гадене, повръщане, стомашни болки, диария и язва. Консултирайте се с лекар, ако имате нужда от калиева добавка.
Недостиг на калий (хипокалиемия)
При недостиг на калий в организма, мускулите могат да отслабнат и човек да се чувства често уморен. Също така може да се появят спазми или запек. Възможно е да имате хипокалиемия, защото не получавате достатъчно калий в храната си, но е по-вероятно това да се случи поради тежко повръщане или диария, прекомерна употреба на диуретици или лаксативи или злоупотреба с алкохол.
Твърде много калий (хиперкалиемия)
По-вероятно е това да се случи при бебета, по-възрастни хора и такива, които имат заболявания на бъбреците. Възможно е да не забележите никакви симптоми или мускулите ви да са слаби и да имате неравномерен сърдечен ритъм или гадене. Може да получите хиперкалиемия, ако приемате определени лекарства или организмът ви не произвежда достатъчно от някои хормони. Вашият лекар може да я лекува с медикаменти или евентуално с диализа - когато машина помага на бъбреците да прочистят кръвта.
По материали от WebMD